Klimczok

Położenie: Beskid Śląski, wysokość n.m.p. : 1034m

Schronisko na Klimczoku właściwie nie jest schroniskiem na Klimczoku ponieważ położone jest na stoku sąsiedniej Magury. Za to na Klimczok (1100m n.p.m.) rozpościera się z niego piękny widok.

Schronisko powstało w 1872r. i nosiło nazwę „Klementynówka” od imienia właścicielki Klementyny von Primaversi. W 1889r. schronisko zostało przejęte przez Beskidenverien i rozbudowane. Będąc budynkiem drewnianym podczas imprezy otwarcia spaliło się niestety. Zostało szybko odbudowane, ale będąc budynkiem drewnianym spaliło się, więc zostało szybko odbudowane. Ale będąc budynkiem drewnianym spaliło się… ehh, kiedyś to się robiło imprezy :) . W 1914r. zbudowano solidny budynek częściowo z kamienia, który stoi do dziś. Był wielokrotnie przebudowywany, remontowany i modernizowany. Teraz dorobił się standardu hotelu – łazienka w każdym pokoju. Właścicielem jest PTTK.

Schronisko na Klimczoku jako jedyne chyba schronisko może poszczycić się basenem. Z innych ciekawych rzeczy służących do szeroko pojętego odpoczynku i umilania sobie wolnego czasu jest boisko do siatkówki, plac zabaw, ognisko, dużo wolnego miejsca i w zimie wyciąg narciarski. Schronisko jest ulubionym miejscem wycieczek, zielonych i białych szkół dlatego prawie zawsze jest w nim dużo młodzieży. Potrawy serwowane w kuchni są smaczne.

Dojście od strony Bielska jest łatwe dzięki kolejce gondolowej biegnącej na sąsiednią Szyndzielnię. Od strony Szczyrku już nie jest tak łatwo nie jest, ale jest to zrekompensowane pięknymi widokami na Skrzyczne. Do schroniska spokojnie można dojechać rowerem od strony Szczyrku szlakiem zielonym przez Biłą a od strony Bielska-Białej szlakiem czerwonym od Dębowca przez Szyndzielnię.

Szlaki (siodło pod Klimczokiem):

Czerwony: Bystra (Zajazd pod Źródłem) 50   min.

Czerwony: Szyndzielnia 30 min.

Czerwony: Przełęcz Karkoszczonka 35min.

Niebieski: Szczyrk (kościół na Górce) 50 min.

Niebieski: Bystra (dworzec PKP) 1 godz 55 min.

Żółty: Meszna (Chata na Groniu) 55 min.

Zielony: Bystra (Zajazd pod Źródłem) 1 godz. 40 min.

Zielony: Szczyrk Biła 1godz. 10 min.

 

Szlaki (Szczyt Klimczoka):

Żółty: Błatnia 1 godz. 20 min.

Żółty: Bielsko (Wapienica zapora, camping) 1godz. 50min.

 

 

 

Leave a Comment

Previous post:

Next post: